Toptan Akaryakıt Alımında Yapılan Hatalar

Benzin istasyonunda galon başına fiyat  bir toptan akaryakıt distribütörünün galon fiyatı kadar yüksektir. Bunun nedeni, perakende yakıt şirketlerinin fiyatlarına kar marjı ve vergi eklemesidir. Bir filoyu yönettiğinizde veya yakıta ihtiyaç duyan birçok ekipmana sahip olduğunuzda, tüm ekstra masraflar artabilir. Aylık faturalandırılabilir tutar ilk başta sizi ertelese bile, toptan satın almak uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ancak toptan yakıt alımının da incelikleri vardır.

En sık yapılan hataları sizler için yazdık. Daha fazlasını öğrenmek için şimdi okumaya devam edin.

Özellikle fiyat dalgalanmaları ve arz ve talepteki sürekli değişimler göz önüne alındığında, toplu olarak yakıt satın almanın zor olabileceğini biliyoruz. İşte toptan yakıt satın alırken şirketlerin yaptığı beş yaygın hatanın bir listesi.

  • Bir yakıt planı ve rutin satın alma alışkanlıkları olmadan, arz kıtlığı ve pazar talebi nedeniyle ihtiyacımız olduğunda yakıt alamama veya tükenme riskiyle her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Yakıt depolarını bir yedek görevi görecek şekilde yerinde tutarak bu zorluklardan kaçınabiliriz. Bu, gerektiğinde her zaman hazır bulunmamızı sağlar. Ortalama olarak ne kadar yakıt kullandığımızı hesaplamak ve ihtiyaçlarımızı bir tedarikçiyle görüşmek, her zaman yeterli miktarda satın alabilmemizi sağlar.
  • Önceden araştırma yapmak, pazarın temel unsurlarını ve yakıt satın alma sürecini anlamamıza yardımcı olabilir. Örneğin, yakıt satın almak ve çeşitli tedarikçiler arasında yakıt fiyatlarını karşılaştırmak için en iyi zamanın ne zaman olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir. İlk temas kurduğumuz tedarikçi ile gitmek daha uygun gibi görünse de araştırma yapmamak uzun vadede bize pahalıya mal olabilir.
  • Bir tedarikçiden bir sözleşme imzalamayı veya bir kerelik satın alma yapmayı düşünürken, tedarikçinin yakıtını nereden aldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Tedarikçi tek bir kaynağa güveniyorsa, yakıt sıkıntısı yaşama olasılığı daha yüksek olabilir ve bunun sonucunda daha yüksek fiyatlar talep edebilir. Çeşitli kaynaklara sahip bir tedarikçi bulmak, ihtiyacımız olan yakıta güvenilir erişime sahip olacağımızdan emin olmamızı sağlar.
  • Uzun vadeli bir sözleşme göz korkutucu görünse de, bir tedarikçiyle uzun vadeli bir taahhütte bulunmak, piyasadan bağımsız olarak önemli miktarda para tasarrufuna ve yakıt tedarikini garanti etmeye yardımcı olabilir. Bu bize gönül rahatlığı verebilir ve tedarikçilerimize güvenmemizi sağlayabilir. Sözleşmeler, bir yakıt fiyatının sabitlenmesine yardımcı olarak, afet meydana gelse ve piyasa fiyat oymacılığına kurban gitse bile, yakıt için tutarlı bir sabit tutar ödememize olanak tanır .
  • Bazı yakıt tedarikçileri diğerlerinden daha iyi müşteri hizmeti sağlayabilir. Bu nedenle birlikte çalıştıkları şirketleri ve insanları tanımak önemlidir. Bir tedarikçinin müşterilerini destekleyebilmesi ve ihtiyacımız olan yakıtı almamıza yardımcı olması gerektiğinden , bu özellikle fiyatlar ve talep dalgalanmaları veya kasırga gibi felaketler olduğunda faydalı olabilir. Tedarikçimizi tanımak ayrıca açık iletişim hatları oluşturmaya yardımcı olabilir ve tedarikçinin metinleri, aramaları ve e-postaları yanıtlayacağından emin olmamızı sağlar.

Karşılayabileceğimiz bir fiyata tutarlı bir yakıt kaynağına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu basit hatalardan birkaçını önleyerek zamandan ve paradan tasarruf edebiliriz ve değişken bir piyasa veya yakıt arz ve talebinde devam eden değişiklikler hakkında endişelenmemize gerek kalmaz.

Toptan akaryakıt ve tedarik seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu önemli karar verme sürecinden haberdar olmak için bizimle iletişime geçin .

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP