İstanbul Ece Petrol

İstanbul ece petrol sıkça tercih edilen bir akaryakıt firması olup müşterilerinin de memnuniyeti yüksek olan bir firmadır.

Ece petrol sıkça tercih edildiği için birçok şehirde bulunmakta olan bir benzin istasyonudur. Özellikle Ece Petrol İstanbul yolu üzerinde sıkça rastlanan bir akaryakıt merkezidir. Ayrıca Ece Petrol Ankara ilinde de sıkça şubeleri olan bir benzin istasyonudur.

Benzin Nedir?

Benzin, yenilenemez enerji kaynaklarından sadece bir tanesi olan petrol üreten bir yakıt çeşididir. Petrol, bir takım kimyasal işlemler gördükten sonra benzine dönüşmektedir. Dönüşümü gerçekleşen bu yakıt, arabalarda ve diğer taşıtlarda yolculuk yapmak için kullanılmaktadır.

Benzin, kullanılabilir durumda olması için bir takım özelliklere sahip olması gereken bir yakıt türüdür. Bu özelliklerin en önemli olanlarından kısaca bahsedecek olur isek; öncelikle benzinin değişik sıcaklık altındayken ve değişik hız ile hareket sağlanırken kesintisiz olacak bir şekilde yanıyor olması gerekmektedir. Bu yanma işleminin asla atlanmaması gereklidir.

Bunun yanı sıra çalıştıracağı motorun azıcık bile zorlanmaması, yani her koşulda motor çalıştırabilecek kadar güçlü bir yakıt olması gerekmektedir. Çünkü benzinin kaynama noktası 32° ile 210° arasında değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla benzinin bu iki sıcaklık değeri arasında motor çalıştırabilecek kadar güçlü olması çok önemli bir husustur.

Bu sıcaklık ayarı da son derece önem arz etmektedir çünkü benzinin yazın fazla buharlaşmaması ve sıcak havalarda motorda çıkamayacak biçimde olması çok önemlidir. Tüm bunların yanı sıra benzini, benzin deposunun yüzeyinde bulunan oksijen ile herhangi bir tepkimeye girmemesi ve depo yüzeyini oksitlememesi çok önemlidir.

Benzin Nereden Alınır?

Benzin çok uzun yıllardır benzin istasyonlarından, akaryakıt istasyonu olarak da bilinmektedir, satın alınan bir yakıt çeşididir. Uzun yıllardır benzin almak için araç sahipleri istasyonlara giderek arabalarını pompaların kenarlarına yanaştırmaktadırlar. Sonrasında ise sahada çalışan bireyler, benzin deposunu doldurmak suretiyle alışverişe yardım ederler.

Günümüzde ise benzin internetten ya da aplikasyonlar üzerinden de alınabilen bir yakıt haline dönmüştür. Bu noktada bireylerin aklına nasıl benzin alışverişini internetten yaparım soruları gelmektedir. Kısa bir araştırma sonucunda kişiler, internetten benzin alma sitelerini ve aplikasyonlarını kullanmayı öğrenebilirler.

İnternete dönem benzin almak için birçok neden saymak mümkündür. Bu nedenlerden en basiti internetten benzin alındığı zaman kişilerin benzin istasyonunda herhangi bir süre kaybetmeyecek olmasıdır. Bu durumun kişinin zaman kaybını engelleyecektir.

Saydığımız sebep gibi birçok sebep internetten benzin almaya insanları adım adım yaklaştırmaktadır. İnternetten kolay bir araştırma sonucunda nasıl besin alınacağı sorusuna cevap bulmak oldukça basit bir işlemdir.

İnternet üzerinden akaryakıt alma işlemi yapılan uygulamalar oldukça popüler uygulamalardır. Benzin al aplikasyonda bu uygulamalar arasında en çok tercih edilen ve indirilen uygulamadır. Benzin al aplikasyonu İstanbul ilinde sıkça kullanan bir aplikasyon çeşididir. Ayrıca Benzin Al aplikasyonu sadece İstanbul şehrinde değil, ülkemizde birçok şehirde kullanılan bir uygulamadır.

Benzin Fiyatları 

Benzin alış fiyatı litreye göre hesaplanan bir değerdir. Özellikle ülkemiz benzini dış ülkelerden satın almaktadır. Dolayısıyla ülkemizde benzin son derece pahalıya satılan bir yakıt çeşididir demek yanlış olmaz. Kurumdan kuruma, firmadan firmaya, mekandan mekana ve ilden ile benzin fiyatı değişiklik göstermektedir. Benzinin cinsine göre de benzin fiyatı değişiklik gösterir demek yanlış bir cümle olmayacaktır.

Benzinin iki ayrı çeşidi vardır. Fiyatı da çeşidine göre değişiklik gösterir. Kurşunlu benzin ve kurşunsuz benzin olarak iki ayrı benzin çeşidinden bahsetmek mümkündür. Kurşunlu benzin günümüz itibari ile dünya üzerinde kullanan ülkenin kalmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. İçerisinde fazlaca kurşun bulunmasından dolayı kurşunlu benzin doğayı ve doğal yaşama zarar vermektedir. Dolayısıyla dünya bu benzin çeşidinden oldukça hızlı bir biçimde uzaklaşmıştır. Alınan bu karar doğru bir karardır. Çünkü kurşunlu benzin kullanıldıktan sonra doğayı ciddi anlamda olumsuz olarak etkiler.

Kurşunlu benzin yerine kurşunsuz benzin çok daha yaygın olarak kullanılan benzin çeşidinin adıdır. Adı kurşunsuz olsa dahi bu benzinin içerisinde de az miktarda kurşun bulunmaktadır. Ancak kurşunsuz benzin içerisinde bulunan kurşun miktarı kurşunlu benzine oranla çok daha azdır. Dolayısıyla kişiler kurşunsuz benzine yönelmelidir ve doğayı korumak için çabalamalıdır.

İnternetten Benzin Alınması 

İnternet üzerinden benzin alınması günün şartlarına gittikçe her gün artmakta olan bir durumdur. Bu işlemi sağlandı uygulamalar ya da siteler sayesinde kişiler, araçlarında aşağı dahi inmeden benzini satın alırlar. Böylelikle kişiler, yorulmadan benzin istasyonlardaki işler hallolmuş olacaktır.

Yine internet üzerinden benzin almak, akaryakıt istasyonlarında geçirilen sürede son derece kısaltacaktır. Dolayısıyla bireyler herhangi bir işine akaryakıt alırken vakit kaybettiği için geç kalma problemini ortadan kaldırmış olurlar. Ayrıca nakit ödeme, fatura alma ve kredi kartına para çekme gibi işlemler için kişiler herhangi bir sıra beklemeden alışverişinin tamamlarlar. İnternetten benzin almak için belli başlı aplikasyonlar ve internet siteleri günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Bulunan aplikasyonlar sayesinde bazı noktalara dikkat edilerek benzin alma internet üzerinden gerçekleşir. İnternet sitesi ve aplikasyonlarda kişilerin konumlarına göre istenen akaryakıt markasının en yakın istasyonunu görmesi de mümkündür. Uygulama sayesinde bireyler geçmişte yaptıkları tüm akaryakıt alışverişlerinde kolayca ulaşabilmektedirler. Dolayısıyla da işler uygulama üzerine akaryakıt için ne kadar harcadıklarını ya da ne kadar sıklıkla kaygı da aldıklarını kontrol edebilirler.

Bahsedilen bu uygulamayı aplikasyonlara bireyler birden fazla kredi kartı tanımlayarak akaryakıt alışverişlerini istenilen kredi kartıyla sürdürebilmektedirler. Son olarak dile getirebileceğimiz bir faydası ise internetten benzin alarak kurumsal firmaların sunduğu indirimli fiyatlardan yararlanmak da mümkündür. Bu kolaylıklar da insana benzin almayı daha çekici bir hale getirmektedir.

 

 

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP