Dizel Yakıtın Faydaları

Dizel yakıtın faydaları; özellikle yakıt tasarrufu amaçlayan araç kullanıcılarının her geçen gün daha fazla yöneldiği dizel yakıt ile alakalı tüm detayları içeren arama ifadesi olarak kullanılmaktadır. Akaryakıt kullanımı ve bu akaryakıtın nereden alınacağı, tüm araç kullanıcılarının soru işaretleridir. Küçük bir araştırma sayesinde en güvenli yakıt bulunabilmektedir. Ayrıca, kullanım amacı ve miktarına göre en uygun yakıt seçimi bu şekilde yapılabilmektedir.

Dizel yakıtlı araçlar kullanılmasının birkaç avantajı ve dezavantajı vardır. Bunlar dizel yakıtın faydaları olarak sıralanabilmektedir. Dizel motorlar benzinli motorlardan daha verimli çalışır. Bu nedenle saat başına harcadığınız dizel yakıt maliyetiniz azalır. Daha da iyisi, servis aralıkları daha uzundur. 

Motor yağı ve hava filtrelerinin sık sık değiştirilmesi gerekmez. Ve genel aşınma ve yıpranma genellikle azalmaktadır. Uygun bakım ile servis edilebilir motor ömrü, diğer seçeneklerin üç ila dört katıdır. Uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız, bu konudaki detayları bilmeniz gerekmektedir. Yani uzun ömür ucuza gelmez. Üç motor / yakıt kombinasyonundan dizel, en yüksek ön fiyat etiketi ile birlikte gelir. 

Motorun kendisi daha pahalıdır. Ve dizel yakıt galon başına daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Sonuçta, bu faydaların uzun vadeli etkisini belirlemek için detayları dikkate almak isteyeceksiniz. Dizel yakıt, sık kullanım için mükemmel bir seçimdir. Ancak daha az kullanılan makineler ve motorlar için düşünülmesi gerekmektedir.

Dizel Yakıt Kullanım Alanları ve Teknik Özellikleri

En uygun ve kullanışlı yakıt seçimi, yakıtlar hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Dizel yakıtın faydaları ile birlikte tüm önemli noktalar detaylandırılmalıdır. Bütün önemli detaylar ve uygunluk, bu sayede ortaya çıkabilmektedir. Bu anlamda öncelikle dizel yakıt katkısı olan seçenekler yani kullanım alanları öne çıkar. Dizel yakıt ve araçların geniş bir yelpazede şu alanları güç için kullanılan olabilmektedir.:

• Otobüsler

• Arabalar

• Tekneler

• Trenler

* Tarım ekipmanları... 

Bu şekilde liste uzayıp gidiyor. Dizel yakıtın faydaları sayesinde bu listede birçok ekleme yapılabilmektedir. Söz konusu yakıtın kullanım alanları yaygınlaşmaktadır. Bunun yanı sıra, dizel yakıtların teknik özellikleri de önem taşımaktadır. Dizelin daha teknik özelliklerinden bazıları, şunlardır:

* Merkez sayısı: en az 40 (2000 itibariyle)

* Bulut noktası: -34 santigrat derece (maksimum)

* Su ve tortu: %0,02 (maksimum hacim)

* Yoğunluk: 0.832 kg/L

* Kükürt içeriği: 500ppm

* CFFP- soğuk filtre tıkanma noktası: -5 santigrat dereceye kadar

* Isıtma (kalorifik) değeri: 45,5MJ / kg

* Parlama noktası: 40 derece santigrat (minimum)

* Viskozite: (40 santigrat derecede) 2.5-3.5mm2 / s

* Karbon kalıntısı: %0,1 (maksimum kütle)

* Kül: %0.01 (maksimum)

* Oksidasyon kararlılığı: 0.025mg / ml'ye kadar

Dizel Yakıt Özellikleri

Dizel yakıt pompası genellikle daha ucuz, daha az rafine gerektirir. Ve ağır, yağlı, daha fazla yağlamak için izin verir. Daha yavaş buharlaşır (sudan daha yüksek kaynama noktaları). Ve ayrıca çok daha fazla sıkıştırılabilmektedir. Dizel yakıtın faydaları sayesinde kullanım alanı oldukça geniştir. 

Otomobiller, tekneler, trenler bunlardan yalnızca birkaçıdır. İlgili başlıkta belirttiğimiz gibi kullanım alanı artmaktadır. Tarım ekipmanları ve inşaat ekipmanları dahil olmak üzere çok çeşitli araçlara güç sağlamak için kullanılmaktadır. 

Daha düşük dizel kalitesi olmaması açısından bazı sınırlar getirilmiştir. Bu gibi kural ve sınırlamalara, ilgili başlıkta ulaşabilirsiniz. Dizel yakıt faydaları ve dizel yakıt filtresi şeklinde arama yaparak her detaya erişim sağlayabilirsiniz.

Dizel Yakıt Amacına Uygun Kullanılmadığında Ortaya Ne Gibi Sorunlar Çıkar

Emisyonları azaltmak ve daha katı çevresel sınırlara uymak için dizel yakıtlar değiştirildi. Bunun dışında dizel yakıtın faydaları konusundan verim almak için uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Dizel yakıtlar, amacına uygun kullanılmadığında verimli olmamaktadır. Ayrıca, sınırlamalar da önem taşımaktadır. Diğer önemli kısımları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha düşük kükürt miktarı (10 ppm'nin altında):
  • Bazı sınırlamalar, dizel yakıtın dakikada 10 ppm'den fazla kükürt içermemesini zorunlu kılmaktadır.
  • Kükürt giderme (doğal yağlayıcı), mekanik aşınma ve kimyasal aşınma (kükürt giderme işlemi korozyon inhibitörlerini giderir). Bunlar olmak üzere iki ana soruna neden olabilmektedir. Kötü yakıt ekonomisine, aşırı emisyonlara ve ekipman arızasına yol açar. Bir biyodizel yüzdesi (Yağ Asidi Metil Esterleri) içerir. AB gerekliliklerine uymak için dizel, çevresel faydalar nedeniyle artık %5-7 oran içermelidir. Bu, zayıf yanma ve kirleticilere neden olabilmektedir.
  • Zayıf yanma

Dizel Yakıt Detayları

Dizel yakıtın faydaları ve detayları, kullanıcılar için önemlidir. Bu anlamda birçok unsur hem kullanım hem seçme aşamasında gereklidir. Aracın ve yakıtın etkin sonuçları da böyle sağlanmaktadır. Dizel yakıtın faydaları, en yüksek verim sunduğunda kolaylaşmaktadır. Dikkat gerektiren ve bilinmesi fayda sağlayan detaylardan bazıları da şunlardır:

  • Dizel yakıt hesaplama, en önemli detaylar arasında yer almaktadır.
  • Setan numarası ile ölçüldüğünde yakıtın tutuşma kabiliyetini gösterir. Düşük setan, yakıtın tutuşma kabiliyetini olumsuz yönde etkiler. Daha yüksek yakıt tüketimine, güç kaybına, artan emisyonlara ve aşınmaya sebep olabilmektedir. Bu da patlama aşınmasına neden olur.
  • Kirleticiler
  • Çamur ve Su
  • Çamur, sert çalıştırma ve tıkanmış enjektörler ve filtreler, pompa kırılması ve aşırı emisyonlarla sonuçlanır. Su kirliliği pas ve korozyona, suyun donmasına, bakteri üremesine, asit oluşumuna ve enjektör ve filtre tıkanmasına neden olur. Ayrıca zayıf yanma ve pompa hasarına neden olur.

Diğer Yakıtlar ile Dizel Yakıt Arasındaki Farklar Nelerdir

Dizel yakıt fiyatı dışında diğer yakıtlar arasında farklar bulunmaktadır. Dizel yakıtın özellikleri zaman zaman benzin gibi diğer yakıtlardan farklıdır. Ancak her ikisinin de motorun çalışması için yakıt silindirinde yanması gibi bazı benzerlikleri vardır. Ve her ikisinin de araçlara güç verdiğini söylemeye gerek yoktur.

AMA BENZİN VE DİZEL YAKIT GERÇEKTEN NE KADAR FARKLI?

Benzin ve dizel yakıtın özellikleri arasında birkaç fark vardır. Örneğin:

• Dizel daha az arıtma gerektirir

• Daha ağır, daha kalın ve daha yağlıdır

* Buharlaşma süresi artar

* Daha fazla sıkıştırılabilmektedir

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP