Avrupa Yakası Ece Petrol

Avrupa yakası Ece Petrol firmasının ve akaryakıt istasyonlarının sıkça bulunduğu bir yaka olup insanların kolayca bu istasyonlara ulaşması mümkündür.

Ece petrol çoğu kişi tarafından tercih edildiği için birçok şehirde bulunmakta olan bir akaryakıt firmasıdır. Özellikle Ece Petrol İstanbul ili üzerinde konuşulduğu vakitte sıkça rastlanan bir akaryakıt istasyonudur. Ayrıca Ece Petrol Ankara ilinde de sıkça rastlanan bir firmadır.

Benzin Nedir?

Benzin, yenilenemeyen enerji kaynaklarından sadece bir tanesi olan petrolden üretilen bir yakıtın adıdır. Petrol, kimyasal olan birkaç işlem görür ve ardından da benzine dönüşümü gerçekleşir. Bu dönüşüm sonrasında ortaya çıkan benzin, tüm araçlarda hareket için yakıt olarak kullanılmaktadır.

Benzinin kullanılabilir durumda olabilmesi için belli başlı özelliklere sahip olması gereklidir. Bu özelliklerin çok önemli olanları bulunmaktadır. Bu önemli özellikleri değinmek gerekirse; öncelikle benzinin değişik hızla hareket halindeyken ve değişik ağırlıklar altında iken kesinti yapmadan yanıyor olması önemlidir. Bu noktanın asla atlanmaması gerekmektedir. Çünkü burada ortaya çıkabilecek herhangi bir kesinti kullanılan araç için oldukça büyük problemler yaratacaktır.

Bunun yanı sıra, benzinin çalıştıracağı motoru oldukça hiç zorlamıyor olması gerekmekte, yani her durumda ve her koşulda motor çalışabilecek kadar güçlü olması gerekmektedir. Çünkü benzinin kaynama noktası 32 derece ile 210 derece arasında değişik gösteren bir unsurdur. Dolayısıyla benzinin sıcaklık değerleri arasında herhangi bir derecede motor çalışabilecek kadar güçlü olması bir zorunluluktur.

Sıcaklık ayarı da son derece önem taşır. Benzinin yazın fazla buharlaşmaması ve sıcak havalarda motoru tıkamamış olması oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra benzin, benzin deposunun iç yüzeyinde bulunan oksijen ile herhangi bir tepkimeye girmemiş olması ve deponun üzerinde oksitlenmemesi gerekmektedir.

Benzin Nereden Alınır?

Benzin çok uzun senelerdir benzin istasyonlarından, akaryakıt istasyonu olarak da anılmaktadır, temin edilen bir yakıt çeşididir. Uzun senelerce benzin almak için araç sahipleri belirledikleri istasyonlara giderek arabalarını pompalara yanaştırmaktalar. Sonrasında ise sahada çalışmakta olan kişiler benzin deposunu doldurarak alışverişin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Günümüzde ise benzin internet ortamından ya da aplikasyonlardan da satın alımı olabilen bir yakıta dönüşmüştür. Bu noktada bireylerin akıllarına internetten benzin almak ile ilgili birçok soru gelmektedir.

İnternet üstünden benzin almak için birçok sebep vardır. Bu sebeplerden biri internetten benzin alındığı zaman kişilerin benzin istasyonu gibi yerlerde herhangi bir süre boyunca beklemeyecek olmasıdır. Bu durum kişinin zaman kaybı yaşamasına engel olmaktadır.

Saydığımız neden gibi birçok neden internet ortamından benzin almayı insanlara çekici hale getirir. İnternette kolay bir araştırma yapılması sonucunda da nasıl benzin alınacağı sorusuna cevap bulmak oldukça basit olacaktır. Ayrıca kişiler akıllarında bulunan sayısız soruyu da internet üzerinden araştırarak cevaplayabilirler.

İnternet üzerine akaryakıt alma işlemi yapılan uygulamalarda özellikle popüler olan aplikasyonlar da yer almaktadır. Benzin Al aplikasyon bu uygulamalar arasında en güvenilen ve en çok tercih edilen aplikasyondur. Benzin Al İstanbul ilinde sıkça kullanan bir aplikasyon olmasıyla beraber ülkemizin neredeyse her şehrinde de kullanılan bir uygulama çeşididir.

Benzin Fiyatları 

Benzinin alış ve satış fiyatı litreye göre hesaplanır. Özellikle ülkemiz benzin dış ülkelerden ihraç eden bir ülkedir. Dolayısıyla ülkemizde benzin son derece pahalıya satılan bir yakıt türüdür. Kurumdan kuruma, firmadan firmaya, mekandan mekana ve şehirden şehre benzinin fiyatı değişmektedir. Benzin cinsine göre benzin fiyatın değiştiğini söylemek yanlış bir kanı olmayacaktır.

Benzinin iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Çeşidine göre fiyatı değişiklik göstermektedir. Kurşunlu benzin ve kurşunsuz benzin olarak iki çeşitten bahsetmek mümkün olacaktır. Kurşunlu benzini günümüz itibari ile dünya üzerinde kullanan ülke sayısı neredeyse kalmadığını söylemek de yanlış olmayacaktır. İçerisinde fazlaca kurşun bulunmasından dolayı doğal yaşama ve doğadaki varlıklara verdiği zararlar dolayısıyla dünya kurşunlu benzin çeşidinden uzaklaşmıştır. Yapılan bu uzaklaşma son derece doğru bir karardır. Çünkü kurşunlu benzin yandıktan sonra doğaya ciddi anlamda olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Kurşunlu benzin yerine kurşunsuz benzin çok daha yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen benzin çeşidi sayılmaktadır. Adı kurşunsuz olsa dahi bu benzinin içerisinde de az miktarda kurşun bulunmaktadır. Ancak bulunan bu kurşun, kurşunlu benzin oranla çok daha az miktarlardadır. Dolayısıyla kişiler kurşunsuz benzine yönelmelidir ve doğayı kurmak için çaba sarf etmelidir.

İnternetten Benzin Alınması 

İnternet ortamından benzin alınması günümüz teknolojisine ve günümüz şartlarında gittikçe yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu uygulama belirli sitelerden veya aplikasyonlardan gerçekleştirilir. Bahsettiğimiz uygulamalar ya da siteler sayesinde kişiler, araçlarından aşağıya dahi inmeden benzinlerini satın almış olurlar. Böylelikle yorulmadan benzin istasyonlarındaki işlerini de halletmiş olurlar.

Yine internetten benzin almak akaryakıt istasyonlarına geçirilen süreyi son derece kısaltmaktadır. Dolayısıyla bireyler herhangi bir işine bekleme sebebiyle geç kalma problemin de ortadan kaldırmış olurlar. Ayrıca nakit ödeme, kredi kartı ile işlem yapma veya fatura alma gibi işlemler için kişiler herhangi bir sıra beklemeden alışverişlerini tamamlamaktadırlar. Böylece beklemedikleri gibi işlerini hızlıca tamamlamış olmaları da bir kardır. İnternetten benzin almak için belli başlı aplikasyonu ve belli başlı siteler günümüzde aktif biçimde kullanılır. Kullanılan aplikasyonlar sayesinde bazı noktalara dikkat edilmek suretiyle benzin alımı internet üzerinden gerçekleşmektedir.

İnternet sitesi ve aplikasyonlarda kişilerin konumlarına göre istedikleri akaryakıt markasının onlara en yakın bulunan istasyonunu görmesi mümkündür. Uygulama sayesinde bireyler geçmişte yaptıkları tüm akaryakıt alışverişlerini de son derece kolay bir biçimde ulaşabilmektedirler. Dolayısıyla da kişiler uygulama üzerinden akaryakıta ne kadar para harcadıklarını ya da ne kadar sıklıkla akaryakıt aldıklarını görebilmektedirler. Bu inceleme sonrasında kişilerin planlamaları daha düzgün ilerleyecektir.

Bahsedilen bu uygulamada ya da aplikasyonlara bireyler birden fazla kredi kartı tanımlayarak akaryakıt alışverişlerini tercih ettikleri kredi kartından devam ettirebilirler. Son olarak dile getirebileceğimiz bir fayda ise internet üzerinden benzin alırken bazı kurumsal firmaların sunmuş olduğu indirimli fiyatlardan yararlanmak mümkündür. Bu kolaylıklar da insanların internet üzerinden benzin alma konusunda etki alanı sağlamaktadır.

 

 

 

 

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP