Anadolu Yakası Ece Petrol

Anadolu yakası Ece Petrol firmasının ve akaryakıt istasyonlarının sıkça bulunduğu bir yaka olup insanların kolayca bu istasyonlara ulaşması mümkündür.

Ece petrol araç sahipleri tarafından tercih edildiği için birçok şehirde bulunmakta olan bir akaryakıt firmasıdır. Özellikle Ece Petrol İstanbul ilinde sıkça rastlanan bir akaryakıt istasyonudur. Ayrıca Ece Petrol Ankarailinde de rastlanan bir firmadır.

Benzin Nedir?

Benzin, yenilenmesi olmayan enerji kaynaklarından sadece bir tanesi olan petrolden üretilen bir yakıtın ismidir. Petrol, kimyasal olarak birkaç işlemden geçer ve ardından da benzine dönüşümü gerçekleşmiş olur. Bu dönüşüm sonrasında ortaya çıkan benzin, tüm araçlarda hareket için yakıt olarak kullanım sağlamaktadır.

Benzinin kullanılabilir durumda olabilmesi için belli başlı kriterlere sahip olması önemlidir. Bu özelliklerin çok önemli olanları vardır. Bu önemli özellikle değinmek gerekirse; öncelikle benzin değişik hız ile hareket halindeyken ve değişik ağırlıklar altındayken kesinti yapmadan yanıyor olması gerekmektedir. Bu noktanın asla es geçilmemesi önemlidir. Çünkü burada ortaya çıkabilecek olan herhangi bir kesinti kullanılan araç için oldukça büyük problemler meydana getirecektir.

Bunun yanı sıra benzini çalıştıracağı motoru oldukça az, hatta hiç, zorlamıyor olması gerekmekte, yani her durumda ve her koşulda motor çalışabilecek kadar güçlü olması gereklidir. Çünkü benzinin kaynama noktası 32° ile 210° arasında değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla benzinin sıcaklık değerleri arasında herhangi bir derecede motorunu çalıştırabilecek kadar güçlü olması zorunluluğudur.

Sıcaklık ayarı son derece önem arz etmektedir. Benzinin yazın fazla buharlaşmıyor olması ve sıcak havalarda motoru çıkamamış olması oldukça önemli noktalardır. Tüm bunların yanı sıra benzin, benzin deposunun iç yüzeyinde bulunan oksijen ile hiçbir tepkimeye girmemiş olmalı ve deponun yüzeyinde oksitlenmemiş olmalıdır.

Benzin Nereden Alınır?

Benzin çok uzun zamandır benzin istasyonlarından, akaryakıt istasyonu olarak da bilinir, temin edilen bir yakıttır. Uzun seneler boyunca benzin almak için araç sahipleri belirledikleri istasyonları doğru giderek arabalarını pompalara yanaştırırlar. Sonrasında ise sahada çalışmakta olan bireyler benzin depolarını doldurarak alışverişinin gerçekleşmesine yardımcı olurlar.

Günümüzde ise benzin internet ortamından ya da aplikasyonlar üzerinden de satın alımı olunabilen bir yakıta dönmüştür. Bu noktada bireylerin akıllarına ister istemez internetten benzin almak ile ilgili birçok soru gelir.

İnternet üzerinden benzin almak için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden bir tanesi; internetten benzin alındığı zaman kişilerin benzin istasyonu gibi mekanlarda herhangi bir süre boyunca beklemeyecek olması durumudur. Bu durum kişinin zaman kaybı yaşamasına da engel olacaktır.

Saydığımız sebep gibi birçok sebep internet ortamından benzin alma işlemini insanlara çekici göstermektedir. İnternette kolay bir araştırma yapılması sonucunda da nasıl benzin alınacak sorusuna cevap bulmak mümkün olacaktır. Ayrıca kişiler akıllarında bulunan daha önce de bahsettiğimiz sayısı sor ya da internet üzerinden kısa araştırmalar ile cevap bulabilmektedir.

İnternet üzerinden akaryakıt alma işlemi yapılan uygulamalarda özellikle popüler olan ve güvenilirliği daha net olan aplikasyonlar da yer almaktadır. Benzin Al aplikasyonu bu uygulamalar arasında en güvenilen ve en çok tercih edilmiş olan aplikasyon çeşitleri. Benzin Al İstanbul ilinde sıkça kullanılan bir aplikasyondur.

Benzin Fiyatları 

Benzin alış ve satış fiyatları litre üzerinden hesaplanmaktadır. Özellikle ülkemiz gibi benzini dış ülkelerden ihraç eden ülkelerde benzin son derece pahalı bir fiyata satılan bir yakıttır. Kurumdan kuruma, firmadan firmaya, mekandan mekana ve ilden ile benzinin litre fiyatı değişmektedir. Benzin cinsine göre de benzinin alış fiyatı değişir.

Benzinin iki ayrı çeşidi günümüze kadar bulunmuştur. Çeşidine göre fiyatı değişiklik gösterir demek yanlış olmayacaktır. Kurşunlu benzin ve kurşunsuz benzin olarak iki çeşitten bahsetmek mümkündür. Kurşunlu benzini günümüz itibari ile dünya üzerinde kullanan ülke sayısının neredeyse hiç kalmadığını söylemek yanlış olmaz. İçerisinde fazlaca kurşun bulunmasından dolayı doğal yaşamı ve doğadaki varlıkları zarar vermektedir. Dolayısıyla dünya kurşunlu benzin çeşidinden uzaklaşmaktadır. Yapılan bu uzaklaştırma son derece doğru bir karardır. Çünkü kurşunlu benzin kullanıldıktan sonra doğaya ciddi anlamda olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Kurşunsuz benzin ise kurşunlu benzin yerine çok daha yaygın olarak kullanılan benzin çeşididir. Adı kurşunsuz olsa bile bu benzinin içerisinde de az miktarda kurşun vardır ancak bulunan bu kurşun, kurşunlu benzin oranla çok az miktardadır. Dolayısıyla kişiler kurşunsuz benzine yönelmeli ve doğayı korumak için bir adım atmalıdır.

İnternetten Benzin Alınması 

İnternet ortamından benzin alınması işlemi günümüz teknolojileri günümü şartlarında gittikçe yaygınlaşan bir uygulama çeşididir. Bu uygulama, belirli sitelerden veya belirli aplikasyonlardan gerçekleştirmektedir. Bahsettiğiniz uygulamalar sayesinde kişiler aşağıya dahi inmedim benzini satın almış olurlar. Böylelikle yorulmadan benzin istasyonundaki işlerini hallederler.

Yine internetten benzin almak akaryakıt istasyonlarında geçirilen süreyi oldukça kısaltır. Dolayısıyla bireyler herhangi bir işe geç kalma problemi de ortadan kaldırır. Ayrıca nakit ödeme, kredi kartı ile işlem yapma veya faturayı alma gibi işlemler içinde kişiler herhangi bir sıra beklemeden benzin alışverişlerini sona erdirirler. Böylece beklemedikleri gibi işleri hızlıca tamamlamış olurlar.

İnternetten benzin almak için belli başlı aplikasyonlar ve belli başlı siteler günümüzde aktif bir halde kullanılmaktadır. Kullanan aplikasyonlar sayesinde bazı noktalara dikkat edilmek şartı ile birlikte benzin alımı internet üzerinden gerçekleşir.

İnternet siteleri ve aplikasyonları sayesinde kişiler konumlarına göre istedikleri akaryakıt markasının en yakın istasyonu görebilmektedir. Uygulama sayesinde bireyler geçmişte yaptıkları tüm akaryakıt alışverişlerinde kolayca ulaşabilmektedirler. Dolayısıyla da kişiler uygulama üzerinden akaryakıta ne kadar para harcadıklarını gözlemleyebilirler.

Bahsettiğimiz bu uygulamada ya da aplikasyonlarda bireyler birden fazla kredi kartını tanımlayarak akaryakıt alışverişini tercih ettiği kredi kartından sürdürebilmektedir. Son olarak dile getirebileceğimiz bir fayda ise internet üzerinden benzin alımı yapılırken bazı kurumsal firmaların sunmuş olduğu indirimli fiyatlardır. Bu indirimli fiyatlardan yararlanmak insanların internet üzerinden benzin alma konusunda etkilenmesini sağlar.

 

 

 

 

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP