Akaryakıt İkmali Nedir?

Akaryakıt İkmali Nedir?

Akaryakıt ikmali, benzin gibi yakıtlar sayesinde hareketini devam ettiren araçların depoları boşaldığında gerçekleştirmeleri gereken eylemdir.

Söz ettiğimiz akaryakıt ikmali havada, karada veya denizde hareket eden tüm araçlar için yapılmakta olan bir uygulamadır. Benzin gibi yakıtlar ile hareket eden araçların harekete devam edebilmeleri için yakıt takviyesine ihtiyaçları vardır. Araçların akaryakıt ikmali sayesinde yakıtlarını tamamlayarak harekete devam etmeleri mümkündür. Akaryakıt ikmali benzin istasyonu gibi alanlarda da sıklıkla yapılmakta olan bir işlemdir.

Akaryakıt Nedir?

Sözü geçen akaryakıt ece petrol genel olarak benzindir. Benzin ise yenilenemez enerji kaynaklarından sadece biri olan petrolden üretilen bir yakıttır. Petrol, bazı kimyasal işlemlerden geçerek benzine dönüşmektedir.

Benzinin kullanılabilir konumda olabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekliliktir. Bu özellikler arasında en önemli olanlardan kısaca bahsedecek olursak; öncelikle benzinin değişik ağırlıkların altındayken ve değişik hız ile hareket sağlanırken kesintisiz bir biçimde yanması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, benzinin çalıştırdığı motoru katiyen zorlamaması, yani tüm koşullar altında motoru çalıştırabilmesi gerekmektedir. Çünkü benzinin kaynama noktası 32° ile 210° arasında değişiklik gösteren değer aralığıdır.

Bu sıcaklık ayarı da oldukça mühim bir konudur. Çünkü benzinin yazın fazla buharlaşmaması ve sıcak havalarda motoru da tıkamıyor olması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra benzinin, benzin deposunun iç kısımlarında da oksijen ile tepkimeye girmemesi ve depo yüzeyine oksitlenmemesi çok önemlidir.

İkmal Etmek Nedir?

İkmal etmek, Türk Dil Kurumu’nun onayladığı sözlük içerisinde yer alan ve bütünleme, tümleme, eksik bir durumu tamamlama gibi anlamlara gelen bir kelime grubudur. Akaryakıt ikmali de daha önce de söz ettiğimiz gibi eksik olan deponun doldurulması şeklinde açıklanmaktadır. Akaryakıt ikmali ne demek gibi soruları bu şekilde cevaplamak olasıdır.

İkmal etmek birçok alanda kullanılan bir deyim olduğu için akaryakıt ikmali adında bir kelime grubunun olması da son derece normaldir. İnsanlar ikmal kelimesine çok aşina olmadığı için böyle durumlarda garipseyebilmektedir. Dolayısıyla akıllarında akaryakıt ikmali nedir gibi sorular belirmesi doğaldır.

Akaryakıt İkmali Sırasında Uyulacak Kurallar

Akaryakıt ikmali, talimatı olan bir uygulamadır. Bu talimatta ilk olarak amaç söylenmiştir. Talimatın amacı birleşmiş milletler bünyesindeki araçlara akaryakıt ikmali sırasında işçi sağlığı ve iş güvenliğini tehlikeye sokmadan güvenli bir biçimde gerçekleştirmek biçiminde açıklanmıştır. 

İkinci olarak belirtilen konu ise işlemin kapsamıdır. Kapsam; birleşmiş milletler bünyesindeki akaryakıt ikmali yapan personellere yöneliktir. Son olarak akaryakıt ikmali gerçekleştirecek personelin uyması gereken kurallar talimatta açıklanmaktadır. Bu kurallardan bazıları şu şekildedir: 

İkmal öncesinde aracın motoru kesinlikle durdurulmalıdır ve aracın el freni çekili olmalıdır. Zeminin durumuna göre araç birinci veya geri vitese alınmalıdır. Topraklama tesisatı tankere bağlanmalıdır ve tankere ait olan zincir toprağa değmiş olmalıdır. Akaryakıt ikmaline yarayan hortum, araçtaki kısmına düzgün bir biçimde bağlanmış olmalıdır. Akaryakıt ikmaline yarayan hortumun diğer ucu ise tankın içine akaryakıtın aktarılacak kısımdan içeriye yerleştirilerek ya da tanka ait bağlantı yerine bağlanmalıdır. İkmal yapılan yerde, en az bir adet, yeterli sayıda nitelikte seyyar yangın söndürme cihazı kesinlikle bulunmalıdır.

Akaryakıt ikmali yapılan yerde çalışanlar yangın söndürme cihazlarının nasıl kullanılacağını öğrenmiş olmalıdır. Akaryakıt kutu, teneke, fıçı, varil gibi araçlardan indirilirken kati suretle yere atılmamalıdır. 50 kg’dan daha ağır gelen makineler ile yere indirilmelidir. Makine olmadığı zamanlarda ise eski lastiklerin üzerine atılarak ya da kasalar üzerine yavaşça kaydırılarak aşağı kontrollü biçimde indirilmelidir.

Akaryakıt servis istasyonlarında yağ bulundurmak zorunluluktur. Variller, dikey bir şekilde saklanmalıdır ve devrilmeyecek veya kaymayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Ayrıca açıklanan hususların yapılabilmesi için gerekli uyarı levhaları görünür bir şekilde asılmalıdır. Görüldüğü üzere akaryakıt ikmali sırasında personelin görevi oldukça mühimdir. Personel bütün kuralları yerine getirerek uygulamayı yapmalıdır.

Akaryakıt İkmalinde Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Bir önceki başlıkta akaryakıt ikmali sırasında yapılması gerekenlerden bahsettikten sonra akaryakıt ikmali anında kesinlikle yapılmaması gerekenlerden de söz etmek gerekmektedir. İlk olarak akaryakıt ikmali sırasında araçlarda motor tamiri ya da başka bir işlem yapılmamalıdır. Araçtaki radyo, pikap ya da kalorifer asla çalıştırılmamalıdır. 

Karanlıkta, akaryakıt ikmali yapılırken, mum ya da buna benzer aydınlatma ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Akaryakıt ikmali yapıldığı alanlarda çalışan kişiler, burnu demirli ayakkabılar giymelidir. Uygulama yapılan alanlarda hiçbir şekilde kirli elbise ya da tulum bulunmamalıdır. Ayrıca eğer elbiseye akaryakıt gelir ise elbise kati suretle çıkarılmalı ve tamamen arınmadan bir daha giymemelidir.

Akaryakıtı açarken keski, çekiç gibi kıvılcım çıkacak aletler kullanılmamalıdır. İkmal yapılan alanda sigara ve buna benzer şeyler içilmemelidir. Kibrit, çakmak, ateş gibi cisimler ile parlayabilecek ya da yangın doğurabilecek her türlü maddenin taşınması ve kullanılıyor olması yasaktır. Bu maddelere dikkat edilmesi oldukça mühimdir.

Akaryakıt İkmali Sırasında Problem Çıkarsa Yapılacaklar

Ne kadar önlem alınırsa alınsın bazı anlarda elde olmayan sebeplerden dolayı problemler çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda oluşan olumsuzlukların hızlı bir biçimde giderilmesi gerekir. Akaryakıt ikmali sırasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğu elden geldikçe hızlı gidermek için bazı işlemler vardır. 

Akaryakıt ikmali sırasında alınan tedbirlere rağmen sızma, taşıma gibi sebeplerle döküntü meydana gelmiş ise bu alanda hızlı bir biçimde temizlik işlemine başlanır. Yine işlem sırasında araç yakıt deposunun hava yapması ya da dolması sonucu taşmaması için son derece dikkatli davranılması gerekir. Ayrıca başa gelecek arızalar ile ilgili ve sorumlulara haber verildikten sonra bu konuda tecrübesi olan kişiler işe el atmalıdır. 

Ani bir yangın olduğu vakitte, yangına derhal müdahale etmek gerekmektedir ve durum derhal ilgili veya sorumlu kişilere haber verilmelidir. Son olarak vücudun herhangi bir yerine gaz, mazot gibi yanıcı maddeler dökülürse derhal su ve sabun ile vücut temizlenmelidir.

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP