Akaryakıt İkmali Ne Demek?

Akaryakıt İkmali Ne Demek?

Akaryakıt ikmali ne demek sorusu kişilerin kelime hakkında bilgisi yok ise ya da yeni duydukları bir kelime grubu ise akıllarında olabilecek bir sorudur. 

Bu işlem, benzin gibi yakıtlar sayesinde hareketini devam ettiren araçların depoları boşaldıkça gerçekleştirmeleri gereken eylem olarak adlandırılabilmektedir. Söz ettiğimiz akaryakıt ikmali havada, karada ya da denizde hareket eden tüm araçlar için yapılmakta olan bir uygulama çeşididir. Akaryakıt ikmali ne demek gibi sorulara bu biçimde cevap vermek mümkündür.

Benzin gibi yakıtlar ile hareket eden araçların harekete devam edebilmeleri için yakıta ihtiyaçları bulunmaktadır. Akaryakıt ikmali sayesinde araçların yakıtlarını tamamlayarak harekete devam etmeleri mümkündür. Akaryakıt ikmali benzin istasyonu gibi alanlarda yapılmakta olan işlemin adıdır.

Akaryakıt Nedir?

Sözü geçen akaryakıt ece petrol genel olarak benzindir. Benzin ise yenilenemez enerji kaynaklarından biri olan petrolden üretilen bir yakıttır. Petrol, bazı kimyasal işlemlerden geçtikten sonra benzine dönüşmektedir.

Benzinin kullanılabilir konumda olabilmesi için bir takım özelliklere sahip olması önemlidir. Bu özellikler arasında en önemli olanlardan kısaca söz edecek olursak; öncelikle benzinin değişik ağırlıkların altındayken ve değişik hız ile yolculuk devam ederken kesintisiz bir biçimde yanması gerekmektedir.

Ayrıca benzinin yazın fazla buharlaşmaması ve sıcak havalarda motoru da katiyen tıkamaması gerekmektedir. Tüm bunların yanında benzinin, benzin deposunun iç kısımlarında da oksijen ile tepkimeye girmemesi ve depo yüzeyine oksitlenmemesi çok önemlidir. Akaryakıt ikmali de benzin istasyonlarında gerçekleşen bir işlemdir. Akaryakıt ikmali ne demek gibi sorulara cevap bulabilmek için ilk olarak akaryakıtın ne olduğunu bilmek mühimdir.

İkmal Etmek Nedir?

İkmal etmek, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğü incelendiğinde bütünleme, eksik bir durumu tamamlama gibi anlamlara gelen bir kelime grubudur. Akaryakıt ikmali de daha önce de söz ettiğimiz gibi eksik olan deponun doldurulması biçiminde açıklanabilmektedir. Akaryakıt ikmali ne demek gibi soruları bu şekilde cevaplamak doğru olacaktır. 

İkmal etmek birçok alanda kullanılan bir söz grubu olduğu için akaryakıt ikmali adında bir başlığın çıkması da son derece normaldir. İnsanlar ikmal kelimesine çok aşina olmadığı için bu kelime grubuna şaşkınlık içerisinde bakabilmektedir. Dolayısıyla akıllarında akaryakıt ikmali nedir gibi sorular belirmesi son derece olasıdır.

 

 

Akaryakıt İkmali Sırasında Uyulacak Kurallar

Akaryakıt ikmali, talimatı bulunan bir işlemdir. Bu talimatta ilk olarak işlemin amacı belirtilmiştir. Talimatın amacı; araçlara akaryakıt ikmalini işçi sağlığı ve iş güvenliğini tehlikeye sokmadan güvenli bir biçimde gerçekleştirmek biçiminde açıklanmıştır. 

İkinci olarak belirtilen konu ise işlemin kapsamıdır. Kapsam; akaryakıt ikmali yapan personeller içindir. Son olarak akaryakıt ikmali gerçekleştirecek personelin uyması gereken kurallar talimatta açıkça belirtilmiştir. Bu kurallardan bazıları aşağıdaki şekilde örneklendirilebilir: 

İkmal öncesinde aracın motoru katiyen durdurulmalıdır ve aracın el freni çekili konumda olmalıdır. Zeminin durumuna göre araç birinci ya da geri viteste kalmalıdır. Topraklama tesisatı tankere bağlanmalıdır ve tankere ait zincir toprağa değiyor olmalıdır. Akaryakıt ikmaline yarayan hortum, araçtaki alanına düzgün bir biçimde bağlanmalıdır. Akaryakıt ikmaline yarayan hortumun diğer ucu, tankın içine yani akaryakıtın aktarılacak kısımdan içeriye yerleştirilmelidir ya da tanka ait bağlantı yerine bağlanmalıdır. İkmal yapılan yerde, yeterli sayıda nitelikte seyyar yangın söndürme cihazı kesinlikle olmalıdır.

Akaryakıt ikmali yapılan yerde çalışanlar yangın söndürme cihazlarının nasıl kullanılacağını öğrenmiş olmalıdır. Akaryakıt araçlardan indirilirken kati suretle yere fırlatılmamalıdır. 50 kg’dan daha ağır olan makineler ile indirilmelidir. Makine olmadığı zamanlarda ise eski lastik üzerine atılarak ya da kasalar üzerinde yavaş biçimde kaydırılarak aşağı kontrollü biçimde indirilmelidir.

Akaryakıtın bulunduğu ürünler özel anahtarlar ile açılmalıdır. Akaryakıt servis istasyonlarında yağın bulundurulması zorunludur. Variller, dikey bir biçimde saklanıyor olmalıdır ve devrilmeyecek ya da kaymayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Ayrıca açıklanan hususların yapılabilmesi için gerekli uyarı levhaları görünür olarak asılması gereklidir. Görüldüğü üzere akaryakıt ikmali sırasında personele önemli görev yüklenmiştir. Personel tüm kuralları yerine getirerek işlemi tamamlamalıdır. Akaryakıt ikmali ne demek sorusunu cevapladıktan sonra personele düşen görevleri bilmek de önemlidir.

Akaryakıt İkmalinde Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Bir önceki başlıkta akaryakıt ikmali sırasında yapılması gerekenlerden konuştuktan sonra akaryakıt ikmali anında yapılmaması gerekenlerden de söz etmek gerekmektedir. İlk olarak akaryakıt ikmali sırasında araçlarda motor tamiri ya da başka bir işlem kesinlikle yapılmamalıdır. Araçtaki radyo, pikap ya da kalorifer çalışıyor ise kapatılmalıdır. 

Karanlıkta uygulama yapılırken mum, gemici feneri ya da buna benzer aydınlatma ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Akaryakıt ikmali yapıldığı alanlarda çalışanlar burnu demirli özel ayakkabılar giymelidir. Uygulama yapılan alanlarda hiçbir şekilde kirli elbise ya da tulum bulunmamalıdır. Ayrıca eğer elbiseye akaryakıt gelir ise elbise çıkarılmalı ve tamamen temizlenmeden bir daha giymemelidir.

Akaryakıtı açarken keski, çekiç gibi kıvılcım çıkarma potansiyeli olan aletler asla kullanılmamalıdır. İkmal yapılan alanda sigara içilmemelidir. Kibrit, çakmak, ateş gibi yangın doğurabilecek her türlü maddenin taşınması ve kullanması yasaktır. Akaryakıt ikmali ne demek sorusuna cevap alındıktan sonra yapılmaması gerekenler de öğrenilmelidir.

 Akaryakıt İkmali Sırasında Problem Çıkarsa Yapılacaklar

Ne kadar önlem alınırsa alınsın bazı anlarda elde olmayan nedenlerden dolayı problemler çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda oluşan olumsuzlukların hızlıca giderilmesi önemli olandır. Akaryakıt ikmali sırasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğu elden geldikçe hızlı gidermek için bazı işlemler vardır. 

Akaryakıt ikmali sırasında alınan tedbirlere rağmen sızma, taşıma gibi sebeplerle döküntüler meydana gelmiş ise bu alanda hızlıca temizlik işlemine başlanır. Yine işlem sırasında araç yakıt deposunun hava yapması ya da dolması sonucu taşmaması için son derece dikkat edilmelidir. Ayrıca başa gelecek arızalar ile ilgili ve sorumlulara haber verildikten sonra bu konuda işlemlere başlanmalıdır. 

Ani bir yangın olursa yangına derhal müdahale etmek gerekmektedir ve durum derhal ilgili ya da sorumlu kişilere haber verilmelidir. Son olarak vücudun herhangi bir yerine gaz, mazot gibi yanıcı maddelerden biri döküldüğü zaman derhal su ve sabun ile vücut temizlenmelidir. Akaryakıt ikmali ne demek sorusu cevaplandıktan sonra sıkıntı çıkarsa yapılacaklar da bilinmelidir.

 

© 2016 ECE Petrol // All rights reserved.

FNP